Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 

Ce parere aveti despre lansarea chat-ului?
Foarte util, de mult vroiam asa ceva!
20%
 20%  [ 2 ]
Interesant
40%
 40%  [ 4 ]
Aproape inutila
20%
 20%  [ 2 ]
No comment
10%
 10%  [ 1 ]
Pierdere de timp
10%
 10%  [ 1 ]
Voturi totale : 10


Chat Online
MesajTrimis: Sâm, 25 Aug 2007, 12:53 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Chat Online

In sfarsit am lansat si serviciu de Chat Online pentru membrii forumului.

Avand in vedere ca este inca in teste (varianta beta), orice sugestie si raportari de bug-uri sunt bine venite si vor fi apreciate.

Din pacate nu am implementat inca smile-urile pentru el, dar se va intampla si asta foarte curand.

Cateva lucruri legate de functionare chat-ului:


* Chat-ul este vizibil tuturor, inclusiv vizitatorilor.
* Pot posta numai cei inregistrati.
* Timpul intre actualizari este de 2s pentru membri (cei logati) si 4s pt vizitatori

Let's chat!


Ultima modificare efectuată de către Luxian la Mie, 04 Mar 2009, 12:54 pm, modificat de 1 dată în total

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 25 Aug 2007, 11:18 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Revenim cu cateva mici modificari / adaugari:

Citat:
1. Culorile

Am modificat culorile in functie de rang-ul fiecaruia (admin / moderator / user normal ) + o culoare speciala pentru mesajele personale.


Citat:
2. Autoscroll disable / enable

La observatia lui YuLee am adaugat posibilitatea de a dezactiva autoscroll-ul, putand astfel sa citesti si mesajele mai putin vechi care se afla in partea de sus a listei


Citat:
3. Active usernames

Daca dati click pe un username din lista, nickul lui va fi adaugat automat in message box sub forma "@nick :". In felul acesta va puteti adresa direct userilor mai usor si mai rapid

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 27 Aug 2007, 9:57 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Upgrades Part 2:

Citat:
4. Flood protection

Timpul minim intre mesaje este de 1 secunda. Daca incercati sa trimiteti doua mesaje consecutive la un interval mai mic de timp o sa va calmeze un mic mesaj de avertisment, dar sa nu va speriati, nu e nimic grav Smile


Citat:
5. Cache System

Nimic sesizabil pentru utilizatori momentan. Aduce un plus de performata scriptului si economiste memorie si interogari cu baza de date. Adica aproximativ cateva sutimi de secunda in plus (interogari sql: 0 afisare, 2 pentru trimiterea unui mesaj)


Urmeaza sa optimizam si refresh-ul pentru mesaje. E deja gata, dar are niste bug-uri care il fac inoperabil. Speram ca dupa ce terminam debugging-ul sa putem seta refreshul sub 2 secunde pentru useri normali (undeva intre 1 si 1,5 sec) si in acelasi timp sa economisim banda de trafic.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 28 Aug 2007, 9:55 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Inca un bug descoperit de YuLee, inca un update

Citat:
6. Mesaje blank

Scriptul se pare ca se comporta ciudat atunci cand erau trimise mesaje blank (spatii, tab-uri, enter direct). Acum am rezolvat si problema (veti primi un avertisment, oricum mesajele nu erau adaugate in baza de date).


Citat:
7. Caractere speciale

Acum puteti trimite si caractere speciale in mesaje (+,#, etc). Din pacate se pierde putin din performanta, dar banuiesc ca nu deranjeaza pe nimeni cateva sutimi de secunda in plus he he he

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Aug 2007, 3:56 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Citat:
8. Smart Refresh

Am facut o mica optimizare la refresh. Din pacate nu e cea despre care vorbeam cand am postat update-ul #5, dar salveaza mult din banda de trafic atunci cand nu sunt mesaje noi.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 17 Sep 2007, 10:54 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




Eu zic ca nu ar strica un mic buton de 'Send' sa trimiti msg dupa ce l-ai scris...

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 18 Oct 2007, 5:26 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Citat:
9. Bug fix: blocare autorefresh

Am reusit sa reparam bug-ul aparut la auto refresh dupa update-ul #8. Cand trimiteai un mesaj si acesta bloca fereastra cu mesaje.


@YuLee: urmeaza sa adaugam butonul cu trimite cat de curand!

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 18 Oct 2007, 12:27 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Citat:
10. Adaugare buton trimite

La sesizarea lui YuLee am adaugat butonul "Trimite".


Ultima modificare efectuată de către Luxian la Mar, 11 Dec 2007, 3:04 pm, modificat de 1 dată în total

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 11 Dec 2007, 3:03 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Citat:
11. Time corection

Corectare afisare timp.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 19 Iun 2008, 9:30 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Citat:
12. Ascundere buton trimitere

La sesizarea lui YuLee am ascuns butonul de trimitere pentru utilizatorii care nu sunt logati .

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 03 Mar 2009, 10:11 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Citat:
13. Data completa

Data completa a unui mesaj poate fi vazuta tinand mouse-ul deasupra orei pentru cateva secunde. Exemplu in imaginea de jos:




Ultima modificare efectuată Luxian la Sâm, 07 Mar 2009, 2:33 am, modificat de 2 ori în total

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 07 Mar 2009, 12:17 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




Congrats ! Dans
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 07 Mar 2009, 2:41 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




@Naty: 10x Hai noroc!

Si daca mai aveti sugesti, spuneti! In masura timpul disponibil vor fi adaugate.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 22 Apr 2009, 2:24 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




Salut si tie Smile
Bine ai venit pe ClubZ!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 17 Ian 2010, 11:03 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
cristy_1110
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 20/Apr/2009
Mesaje: 48
Locație: Zimnicea-TR




eu astept k Luxian sa optimizeze chatul si sa aiba timp de si de forum si de chat...k deh...este admin aici...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 17 Ian 2010, 11:24 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




cristy_1110: Timp incerc sa-mi fac de mult, trust me! Dar cele 2 joburi care le am ma lasa fara prea mult timp liber. Timp liber in care mai trebuie sa traiesc si eu putin (prieteni, familie, etc). De unde rezulta foarte putin timp pe care sa-l dedic proiectelor personale.

Daca totul va merge bine, o sa-ncerc sa mai renunt la responsabilitati, si sa aloc mai mult timp proiectelor personale, dar pana atunci mai am de platit cateva rate si achitat ceva datori.

Pana una alta va multumesc ca faceti parte din comunitatea aceasta si sincer fac cam tot ce pot pentru club-z.ro.

Momentan lucrez la varianta a 2a pentru chat, care sper eu ca va merge mai bine, va suporta discutii private si va avea emoticoane. Pentru forum am nevoie mai mult de ajutorul vostru pentru continut.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 22 Iun 2012, 8:29 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
CorryS
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 21/Iun/2012
Mesaje: 5




presimt ca acest serviciu nu va fi de foarte mare folos, pentru ca nu se mai practica utilizarea chat-ului direct, in afara de messenger.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 27 Iun 2012, 7:34 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
lucya
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 26/Iun/2012
Mesaje: 5




este chiar foarte util...noi prieteni:D fain
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 06 Aug 2012, 11:22 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Laura14
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 06/Aug/2012
Mesaje: 2




Mi se pare chiar foarte utila lansarea chatului..Smile
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Aug 2012, 2:08 pm Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
Melania
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 29/Aug/2012
Mesaje: 3




pana de curand nu eram de acord cu aceste chaturi dar daca este vorba de rezolvarea problemelor ce apar sunt de acord
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 07 Mar 2013, 11:01 am Go top: Chat Online Răspunde cu citat (quote)
fodormari21
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 06/Mar/2013
Mesaje: 1
Locație: Timisoara




Foarte bun aideea cu chat-ul. In acest fel foarte multa lume poate schimba opinii si pareri!
Vezi profilul utilizatorului

Chat Online
 Pagina de start a forumului Club Z » News, Tips & Tricks
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara